Sök
  • Klassiska Båtar

Öskaret avslutar seglingssäsongen

Klassiska båtar i Lovisa avslutar på lördag säsongen traditionellt med Öskaret-segling på dagen och avslutningsfest på kvällen.


Öskaret-seglingen går som tidigare år från Skeppsbron runt Siksala med målgång vid Skeppsbron. Starten på den ca 5 sjömil långa banan sker kl 13 vid Skeppsbron. Klassiska båtarna och Göteborgsekorna kommer denna gång att delvis ha garvade seglare från andra orter som gästande besättning.


I årets Öskaret seglar också inbjudna kölbåtar med s k LYS-tal, där seglingstiden omvandlas med ett givet jämförelsetal per båttyp. Det blir bl a en X 50-båt från Helsingfors och en Swan 371 från Esbo som seglar mot kölbåtar från Lovisa på en bana som går runt Svartholm. Kölbåtarna lägger ut från Skeppsbron och startar kl 13 vid Tullbron. Målgången är vid Skeppsbron också för kölbåtarna.


Skepparmötet vid koordinatsstenen på lördag klockan 12.00.


Efter seglingarna firar Klassiska båtar i Lovisa säsongsavslutning med prisutdelning kl 18 på föreningens gård vid Skeppsbron.

0 visningar0 kommentarer

Senaste inlägg

Visa alla

Årsmöte torsdagen den 17.6

Klassiska Båtars årsmöte hålls torsdag 17.6 kl 18.30 på föreningens gård, Skeppsbron 6, Lovisa. Stadgeenliga ärenden: 1. Val av ordförande och sekreterare för mötet. 2. Mötets laglighet och beslutförh

Midsommarsegling till Svartholm på söndag 20.6

Säsongen för Klassiska Båtar öppnas med Midsommarsegling till Svartholm på söndag 20.6. Start från Skeppsbron kl 13. Ta med egen mat och dryck - och instrument om sådana finns!