top of page
Sök
  • Skribentens bildKlassiska Båtar

Magnus Johansson ny ordförande och Dierk Kühn hedersordförande

Uppdaterat: 1 juli 2023

Magnus Johansson valdes till ny ordförande när Klassiska Båtar i Lovisa höll årsmöte söndagen 26.3.

Magnus Johansson (t.v.) fick klubban av Dierk Kühn.

Tidigare vice ordföranden Magnus Johansson ersätter Dierk Kühn, som undanbad sig återval som ordförande. Kühn, som är grundande medlem och mångårig ordförande i Klassiska Båtar, valdes av årsmötet till hedersmedlem och utsågs till hedersordförande i föreningen.


Klassiska Båtars styrelse fick vid årsmötet i övrigt följande sammansättning: Fred Owren, vice ordförande, Minna Strengell, sekreterare, Cosmo Mether, kassör, Svante Ahlroth, tävlingsledare, Olli Vanne, hamnkapten samt Dierk Kühn och Dick Lindfors.


Årsmötet beslöt behålla medlemsavgiften vid nuvarande 30 euro. Övriga avgifter fastställs av nya styrelsen.


Årsmötet kunde blicka tillbaka på ett verksamhetsmässigt livligt och ekonomiskt framgångsrikt år. Årets sju seglingsstarter genomfördes med bra deltagande av båtar, föreningens brygga vid Skeppsbron renoverades, nytt vinterförvaringsområde togs i bruk, medlemsantalet ökade fjärde året i rad, föreningens bastu hyrdes ut rekordlivligt och budgeten är välbalanserad.


Under det kommande verksamhetsåret skall särskild uppmärksamhet fästas vid samarbete med övriga seglare och segelföreningar samt marknadsföring av föreningen och dess aktiviteter, i synnerhet i samband med bostadsmässan. Föreningen har sökt och fått ekonomiskt bidrag till underhåll av sina båtar och fastigheter vid Skeppsbron.


6 visningar0 kommentarer

Senaste inlägg

Visa alla

Commentaires


bottom of page